Pierwszy model. Co trzeba wiedzieć

Moja historia zaczęła się podobnie chyba jak u wieksosci, nastała chęć latania i zakupiłem model. Oczywiście godziny spędzone na forach w poszukiwaniu odpowiedzi który wybrać. To chyba najtrudniejszy etap (nie licząc pierwszego startu). Mały, duży, szybki, wolny, pianka, balsa, laminat, RTF, ARF, KIT. Opcji bardzo wiele. Wybór chyba tylko jeden.

Po pierwsze to wykonanie. Ja postawiłem na piankę EPP. Jest ona bardzo wytrzymala, łatwo się naprawia – w gorącej wodzie powraca do pierwotnego wyglądu, szybko łapie się klejem.

Po drugie rozmiar – tu trzeba mieć świadomość że im większy model tym więcej miejsca potrzebuje we wszystkich trzech etapach – start, lot, ładowanie. Jeżeli jest gdzie to model 1m do 1.5m jest dobry. Większymi trudniej się lata, mniejsze są niestabilne na wietrze.

Po trzecie wersja. Tutaj się na chwilę zatrzymajmy. Mamy standardowo trzy wersje:

  • RTF czyli zestaw gotowy do lotu. Jest tam wszystko – model z elektronika, aparatura, odbiornik, zasilanie, ładowarka
  • ARtF czyli zestaw prawie gotowy do lotu w którym mamy model z elektronika ale nie mamy aparatury, odbiornika, zasilania i ładowarki
  • KIT czyli wersja zrób to sam model. Całą resztę trzeba dobrać do modelu. W tej opcji trzeba mieć już wiedzę by dobrać prawidłowo silnik, śmigło, serwa i cała elektronikę.

Jeżeli się nie znamy to wersja KIT odpada. Zły dobór części może spowodować poważne uszkodzenie modelu. Ja osobiście w przypadku samolotu polecam wersje ARF. Problemem w wersji RTF jest aparatura która standardowo ma niewielki zasięg max 150m (ale zazwyczaj jest to mniej). O ile w przypadku wirnikowców (które potocznie nazywane są dronami i tak też ja będę je nazywał) brak zasięgu będzie w najgorszym razie oznaczało że model spadnie na ziemię (lub zawiśnie w miejscu albo wróci do nas w zależności od protokołów bezpieczeństwa) to w przypadku samolotów w najlepszym wypadku model spadnie na ziemię a w najgorszym poprostu odleci niesiony  wiatrem. Dlatego też…

Po czwarte aparatura. Tutaj niestety jest znowu trudno. Cena aparatury jest uzależniona od kilku czynnikow, a mianowicie liczba kanałów jakie obsługuje, producenta, zasięgu, możliwości zmiany oprogramowania oraz możliwości podłączenia dodatków oraz tzw bajerów np dotykowy kolorowy wyświetlacz.

Po piąte zasilanie i ładowarka. To chyba najłatwiejsza sprawa do wyboru ponieważ sugerowany pakiet (czyli najczęściej bateria litowo-polimerowa) jest podany przez producenta modelu. Ładowarka też mały problem – najlepiej elektroniczna z balanserem oraz możliwość ładowania pełnego zakresu baterii czyli od 1S do 6S oraz zmianę prądu ładowania.

I to tyle tytułem wstępu do pierwszego modelu. Rozwinięcia poszczególnych wyborów w osobnych wpisach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.